Головна » Статті » Програми тренувань

Методики тренувань
Слід підкреслити, що набір тренувальних принципів не являють ся якийсь жорсткою структурою. За час істота вання бодібілдингу як виду спорту методи тренувань постійно вдосконалення шенствовалісь. Ефективність методики є дуже відносним поняттям. Часи змінювалися, і на зміну одній найефективнішою методикою тренування приходила інша сама ефективна методика. 

Щоб простежити динаміку змін тренувальних методик, що застосовуються в бодібілдінгу, слід зробити своєрідний ретроспективний огляд методик. Можливо, такий огляд дозволить деяким бодібілдером виявити, що вони використовують тренувальні методи 60-70 років минулого століття. 
Ще в п'ятдесятих і шістдесятих роках навіть найкращі бодібілдери тренувалися 3-4 рази на тиждень. Їхня програма містила вправи для всіх основних м'язових груп, і всі м'язові групи вони опрацьовували на кожному тренуванні. Початківці використовували в одній серії по 9 повторень і кожного тижня намагалися додати по одному повторенню, поки не досягали 12 повторень, потім вага снаряда збільшували і знову починали з 9 повторень. Це була, однак, малоефективна система. М'язові групи, які тренувалися в першу чергу, розвивалися краще, оскільки організм на початку тренування має більшу кількість енергії, а ті м'язи, які виконроба розробляються в другій половині тренування - розвивалися слабкіше. Це часто приводи ло до нерівномірного розвитку м'язових груп і проблем з пропорціями тіла. 

Вейдер запропонував інший тренувальний цикл, розділивши тижневу тренувальну програму на дві частини. Такий метод тренування отримав назву «спліт». При чотирьох тренуваннях на тиждень, наприклад, в по недельнік і четвер пророблялися чотири м'язові групи, а у вівторок і п'ятницю - три інші м'язові групи. При шести тренуваннях на тиждень на кожному тренуванні пророблялося по 2-3 м'язові групи, звичайно 2 рази на тиждень. Система «спліт» була більш прогресивною і дозволяла приділяти більше уваги тренуванні кожної м'язової групи, що призводило до більш рівномірному розвитку різних м'язових груп. Приклади 4-разових тренувань на тиждень по системі «спліт» були наведені раніше, коли розглядався принцип піраміди. 
Подальший розвиток методики тренувань проявилося не тільки у використанні системи «спліт», але також у припиненні використання околопредельних ваг, які дозволяли виконати 2-4 повторення в підході. Необхідність подібних змін в методиці тренування пояснювалася впливом нових наукових відкриттів в області будови скелетних м'язів і швидкості протікання відновних процесів в м'язах. 
Як ви могли помітити, в описаних раніше тренуваннях за системою сплати застосовувалася повна піраміда, тобто поступове збільшення ваги снаряда до 90% від максимуму, з одночасним зменшенням кількості повторень до двох. Але, як ви могли дізнатися з попередніх розділів, використання околопредельних обтяжень, що не дозволяють досить тривало продовжувати м'язові скорочення, не призводить до су громадської збільшення м'язової маси. Це нам зрозуміло зараз, з по зіцій досягнень сучасної науки, але тоді був інший час і дру гой рівень знань. Коли все таки зрозуміли, що використання біль ших ваг не сприяє збільшенню маси м'язів, але вимагає великих енергетичних витрат, принцип піраміди дещо змінився - стали застосовувати "усічену" піраміду: 
з вагою 45% від Mx - 12 повторень; 
з вагою 55% від МХ - 10 повторень; 
свесом 65% від МХ - 8 повторень; 
з вагою 75% від МХ - 6. повторень; 
далі виконували 3-4 підходи з вагою 75%, або 
з вагою 80% від МХ - 3 підходи по 5 повторень 
Фактично, принцип «усіченої» піраміди, у різних варіаціях, з успіхом застосовується до сьогоднішнього дня в різних тренувальних програмах. 

Прикладом використання цього принципу може служити тренування Кейсі Віатора: 

Понеділок, четвер 
1. Підйом тулуба, лежачи на похилій лаві, руки за головою, ноги злегка зігнуті в колінах - 3x20-30 (Ця вправа виконувалося як всебічна розминка ніг і тулуба, і завжди виконувалося на початку тренування). 
2. Гиперэкстензия (вправа для прямих м'язів спини) 3x15-20 
3. Глибокі присідання зі штангою на плечах, темп повільний - 5x6-10 
4. Разгибание ніг у верстаті, сидячи - 3x6-8 
5. Підтягнення штанги до грудей, в нахилі (тулуб паралель але підлозі) - 4x6-8 
6. Підтягнення блоку до грудей, зверху - 3x6-8 
7. Стоячи, тримаючи штангу в опущених вниз руках, підйом вгору плечей (трапецієвидна м'яз) - 3x10-15 
8. Мертва тяга (станова тяга), штанга встановлена на підвищенні близько 20 см - 3x15-20 
9. Згинання рук зі штангою, стоячи, лікті сильно притиснуті до боків - 3x6-8, 
10. Згинання рук зі штангою, хватом зверху - 3x6-8 
11. Згинання кистей зі штангою, хватом знизу, лікті опираються об стегна - 4x10-15 
12. Вставання на пальцях в повільному темпі - 5x10-15 
Вівторок, п'ятниця 
1. Підйом ніг, лежачи на похилій дошці (виконується завжди в на Чале тренування) 3x20-30 
2. Жим штанги, лежачи, середнім хватом 5x6-10 
3. Розведення рук через сторони, лежачи на похилій лаві, руки злегка зігнуті в ліктях 3x6-8 
4. Класичний жим штанги з грудей 4x6-8 
5. Підтягнення штанги вздовж тулуба до підборіддя, вузьким хва тому 3x6-8 
6. Розведення рук з гантелями через сторони, стоячи 3x6-8 
7. Французький жим від лоба, лежачи 3x6-8 
8. Французький жим з-за голови, стоячи 2x6-8 
9. Згинання кистей зі штангою, хватом зверху 4x10-15 
10. Вставання на пальцях, сидячи 4x10-15 
11. Вставання на пальцях на одній нозі, однією рукою тримаєте отя гощеніе, інший спираєтеся об стіну 3x10-15 

У своїх тренуваннях Кейсі Віатор завжди виконував дві вправи на групу м'язів: перший - базова, важкий, з великою вагою, другі - ізольоване. В базових вправах слід виконувати 1-2 розминок підходу з меншими обтяженнями, а потім 3 підходу з прогресією обтяжень так, щоб з великою вагою виконати 6-8 повторень. В ізолюючих вправах виконувалося 2-4 підходу з однаковою вагою, але до повного м'язового стомлення. 

Надалі, в результаті пошуків бо леї ефективних методів тренувань, відбувається вдосконалення як самої системи «спліт», так і методів навантаження м'язів у процесі окремої тренування. Про це більш детально буде розказано в наступному розділі.
Категорія: Програми тренувань | Додав: (09.03.2010)
Переглядів: 6063 | Рейтинг: 2.7/5, голосів: 6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]